İşletmeler Neden Sosyal Medya Kullanmalı?

Her geçen gün artan Dünya nüfusunda sosyal medyayı kullanan kişilerin sayısı da artmaktadır. Artan nüfus ve küreselleşen dünya yeni sosyal mecraları ve kişileri keşfetme gereksinimi doğuruyor. İnsanlar sadece bunlarla sınırlı kalmayıp sevdikleri, merak ettikleri ve hatta sevmedikleri işletmeleri ve markaları da sosyal medya platformlarından takip ediyor. Peki işletmeler sosyal medyaya tam olarak niye girmeli? Haydi birlikte inceleyelim!

Reklam ve Tanıtım

Reklam

İşletmelerin fiziken yaptıkları reklamlara ilave olarak, sosyal medyada yapacakları reklamlar da büyük ölçüde önem taşımaktadır. Fiziki reklamlar sadece o ortamda bulunan insanlar ve onların çevrelerinden ibarettir. Oysaki, sosyal medya platformlarında yapılan reklamlar doğru uygulandığı takdirde sınırsız erişim ve reklam olanağı sağlayacaktır.

Bir diğer avantajı ise sosyal medya platformlarında yapılan reklamların billboard ve televizyon ekranlarında yayımlanan reklamlara oranla daha uygun olmasıdır. Fiyat/Performans açısından işletmelere kar marjlarında daha çok yükseliş yakalamalarını sağlayan sosyal medya reklamları günümüzde milyonlarca işletmenin tercihi durumunda.

Tanıtım

Sosyal medya reklamlarını etkili kullanan işletmeler marka bilinirliklerinde büyük ölçüde yol alırlar. Sadece bulunduğu ülkeyle sınırlı kalmayıp Çin’den ABD’ye, Afrika’dan İngiltere’ye dünyanın dört bir yanına yayılma imkanı bulacaklar. Hepimizin bildiği üzere marka bilinirliği, müşterilerin bir işletmeyi seçmesinde büyük önem taşımaktadır.

Yenilikler ve Haberler

Eğer bir işletme yeni bir ürün çıkaracaksa, bunu sosyal medyada paylaşarak müşterilerine bilgi vermiş olur. Mesela X firması, mart ayı boyunca bütün ürünlerine %20 indirim yapıyor. Ardından bunu sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Bu sayede hem müşterileri alışverişe teşvik ediyor hem de kitlelerini bilgilendirmiş oluyor. Bir başka örnek ise, yine X firması 2023 Nisan ayında piyasaya süreceği bir ürünü paylaşıyor. Böylece müşterilerini haberdar ediyor, hatta ön sipariş alma şansı buluyor.

İş Birlikleri ve Tedarik

İş Birlikleri

Sosyal medya platformları sayesinde işletmeler yeni işbirlikleri yapma, yeni ilişkiler kurma ve mevcut iş birliklerini geliştirme şansı elde ederler. Diğer marka ve işletmelere sosyal medya üzerinden destekte bulunarak yeni projelere ortaklık konusunda adım atabilirler.

Tedarik

İşletmeler, iş birliklerine ilave olarak, sosyal medya üzerinden tedarik zincirini geliştirecek adımlar atabilir. Alternatifler bulabilir ve/veya tedarik zincirindeki birimlerle 7/24 çevrim içi iletişim kurabilirler.

marka sahipleri ve sosyal medya işbirliği

Sosyal Sorumluluk Projeleri

İşletmeler, insanlara, doğaya, hayvanlara veya çevreye yardım etmek amaçlı sosyal sorumluluk projelerini sosyal medya platformları üzerinden düzenleyebilir. Sosyal medya üzerinden elde edilen gelirler ilgili kurumlara bağışlanarak (sosyal sorumluluk projelerinden elde edilen gelirler asla ve asla şirketin kasasına girmemelidir!) marka kimliğine büyük ölçüde katkı sağlamış olurlar. Çünkü sosyal sorumluluk projeleri, marka kimliğinize önemli ölçüde avantaj sağlayabileceği gibi tüketicilerin sizi tercih etmesine de olanak sağlar. Bunun bir örneği ise Adidas’ın sürdürebilirlik ile ilgili sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemizde düzenlenen “Bozcaada Yarı Maratonu” ile okyanusların ve denizlerin geleceği için koşu düzenlenmiştir.

Özetle, sosyal medya platformlarını etkili ve doğru kullanmak, işletmenizin kar marjlarını artırmasına büyük katkı sağlar. Bunun yanı sıra, marka değerinizi artırıp insanlar arasında marka sadakati oluşturur.

Sosyal medya konusunda desteğe ihtiyacınız varsa buraya tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top