Dijital Pazarlama Süreci


Dijital platformlarda varlık oluşturmak, markanızın ve işletmenizin sınırlarını fiziksel dünyanın ötesine taşımak için en doğru yol kusursuz bir dijital pazarlama süreci izlemektir. Webikok olarak, siz değerli müşterilerimizin bu yolu çizme ve ilerleme sürecinde yıpranmamasını, hasar almamasını ve kesin sonuçlara doğrudan ulaşmasını sağlamak için çalışmalar yaparız. Peki bu çalışmaların süreci nasıl işler?

Analiz Etme Süreci


Analiz etme çalışmalarımızı sürdürürken esas aldığımız üç farklı konu vardır. Bu konular aynı yapboz parçaları gibi birbirine bağlıdır. Analiz etme sürecimizi oluşturan üç konu aşağıda belirttiğimiz gibidir.

Sizi analiz ediyoruz

Dijital dünyaya sağlam bir adım atmak ve attığınız adımların izinin kalması için rakiplerinizden önce sizi analiz ederiz. Markanızı tanırız. Markanızın misyonunu kendi misyonumuz gibi benimser ve dijital planınızı buna göre oluştururuz.

Rakiplerinizi analiz ediyoruz

Markanızın ait olduğu sektörü iyice analiz ederiz. Markanızın ve önde gelen rakiplerinizin SWOT Analizini yaparız. Rakiplerinize göre güçlü yanlarınızı bulur ve geliştiririz. Markanızın dijital dünyada zayıf kalacak yönlerini sizinle paylaşır ve gerekli çalışmaların yapılmasını sağlarız. Son olarak, içinde bulunduğunuz dijital pazarda karşınıza çıkabilecek fırsatları değerlendirmeniz ve tehditlerden korunmanız için gerekli adımları atarız.

Anahtar kelimeleri analiz ediyoruz

Arama motorlarındaki ve sosyal platformlardaki bilinirliğinizi arttırmak için gerekli ve doğru anahtar kelime araştırmalarını düzenli olarak sürdürürüz. Güncel anahtar kelimeleri analiz eder, SEO planımızı buna göre çizeriz.

Planlama Süreci


Analiz etme sürecinden sonra planlama çalışmalarımız başlar. Markanızı dijital ortamlarda büyütmek, rakiplerinizin önüne geçirmek ve üst sıralardaki yerinizin stabil hale getirmek için dijital stratejinizi oluştururuz. Planlama sürecimizde bazı önemli sorular sorar, ve bu sorular ışığında planınızı biçimlendiririz. Bu sorulardan birkaçı nelerdir?

Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir.

Jeffrey Zeldman

Ulaşmak istediğiniz hedef nedir?

Dijitale attığınız adımda kesin ve ulaşılabilir bir hedefiniz olmalıdır. Eğer hedefiniz yoksa bu konuda size rasyonel ve gerçekleştirebileceğiniz bir dijital hedef belirmenizde yardım ederiz.

Gerçekleştirebilecek bir hedef sorusu

Eğer bir e-ticaret sitesi ile var olmak istiyorsanız haftada satmak istediğiniz minimum ürün sayısı nedir?

Hedef kitlem kim?

Hem sosyal platformlarda hem de arama motorlarında bilinir hale gelmeniz için ulaşmak ve iş yapmak istediğiniz hedef kitlenizi belirleriz. Çünkü web sitenize gelen herkes potansiyel bir ziyaretçi ve müşteridir. Hedef kitlenizin analizi, dijital reklam kampanyası oluştururken de ekstra dikkat ederek incelediğimiz bir konudur.

Örnek bir hedef kitle sorusu

Sektörüm ve verdiğim hizmetler ile hedef kitleme doğrudan ulaşmak için ne yapmalıyım?

Twitter’da hedef kitlenizle dürüst bir iletişim kurabilmeniz için “hedef kitle” , “dürüst” ve “iletişim” kelimelerini kullanmamanız gerekir.

Jeffrey Zeldman

Operasyon Süreci


Marka kimliğinize ve hedeflerinize uygun planlarınızı oluşturduktan hemen sonra operasyon sürecini başlatırız. Operasyon sürecimizde, önceden belirlenmiş tüm planları gerçekleştirmeye başlarız. Gerçekleştirdiğimiz planların üstünü çizer ve böylece rapor oluşturma sürecini başlatırız.

Rapor Oluşturma ve Sunma Süreci


O anki zamana kadar web sitenizde, reklam kampanyalarında ve sosyal medya hesaplarınızda gerçekleştirdiğimiz, değiştirdiğimiz ve güncellediğimiz her eylemi sizlere sunmak üzere raporlarız.

Dijital Döngü Süreci


Dijital ve sosyal platformlardaki bilinirliğiniz ve üstünlüğünüzü kalıcı hale getirmek için güncel bir dijital pazarlama süreci döngüsüne gireriz. Güncel rakiplerinizi ve ilgili anahtar kelimeleri araştırırız. Tamamlanan hedefler yerine kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli planlar oluştururuz. Raporları inceler ve bu dijital döngüyü sürdürürüz.

Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir.

Son Yazılarımıza Göz Atın

Dijitale profesyonel adım atın!

Scroll to Top